Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 56 Głosów - 3.3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktualizacja firmware w czytniku
11-30-2014, 22:13:21
RE: Aktualizacja firmware w czytniku
Hi everybody,

My first post in here... apologies as I'm not a polish speaker...

Recently bought an OYO I in Allegro (second hand) and had lots of problems with it; very unstable, constantly having "Lookup word" with Wikipedia prompt, jumping pages, freezing, not able enter the options, etc.

Upgraded successfully to Thalia 2.3 downloaded from this page. Language by default in the new software is Polish (although in the old software was in English). But I'm still having the same issues.... I'm wondering if it's related with the hardware of the device and not with the software... did any of you experienced such thing?

Thanks in advance
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Klikając w reklamy wspierasz forum ;)
12-03-2014, 19:52:29
(11-30-2014 22:13:21)apermag napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.Hi everybody,

My first post in here... apologies as I'm not a polish speaker...

Recently bought an OYO I in Allegro (second hand) and had lots of problems with it; very unstable, constantly having "Lookup word" with Wikipedia prompt, jumping pages, freezing, not able enter the options, etc.

Upgraded successfully to Thalia 2.3 downloaded from this page. Language by default in the new software is Polish (although in the old software was in English). But I'm still having the same issues.... I'm wondering if it's related with the hardware of the device and not with the software... did any of you experienced such thing?

Thanks in advance
Hi!
Yes, I have the same experience with this firmware. For Oyo I You can try firmware:
1. MINI MINI / PROSTAK - very simple but stable and very fast - no option for changing fonts, no collections etc. After installation, by default you will have the interface in Polish. You can switch language in "Ustawienia -> Język " (English, German, Danish, French Italian, Dutch, Czech).
2. EMPIK - similar to the Thalia 2.3, but simpler, less options but has the choice of fonts, fairly stable. Polish language after installation - you can change to English.

Sorry for my English - made in Google translator Wink
04-20-2016, 15:53:38
Witam Mam problem. Posiadam Medion P6212.
Podczas instalacji Prostaka wyskakuje Fail No SW in SD.
To Screen z drzewem plików.
Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
A tu potwierdzenie że czytnik widzi kartę pamięci
Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Próbowałem inne softy To samo Sad
04-20-2016, 18:05:01
Struktura plików jest OK. Spróbuj na nowo sformatować kartę albo jeśli masz taką możliwość spróbuj z inną kartą pamięci.
04-20-2016, 20:04:08
Próbowałem z innymi kartami to samo nawet ściągnąłem program by sformatować w formacie NTFS i nic.
04-20-2016, 22:02:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-20-2016 22:13:24 przez wojtek.)
A jednak FOLDER!
Masz złą nazwę folderu! - nie gdutil - tylko qdutil. Pierwsza literka to ma być małe Q nie G, i dlatego nie znajduje plików na karcie.
W pierwszej chwili nie zwróciłem na to uwagi, bo tak po prawdzie to i mnie się wbiło w głowę giedeutil Wink
04-21-2016, 16:07:19
Dzięki ci królu złoty działa Smile
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Oyo pasją moją ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS